Vo väčšine dovolenkových destinácií sa s koncom septembra zatvorili brány a návštevníci ich do najbližšej jari opustili. Bohužiaľ však letom nerezonovala iba téma odpočinku a radosti, ale aj mnohých geopolitických problémov. Jedným z ich dôsledkov je často diskutovaná utečenecká situácia v Európe. Čo pre jedných môže byť ako veľký problém, pre iných býva iba štatistika na televíznych obrazovkách, ktorá nestojí za zmienku. Na to, či a ako reálne téma utečencov zapôsobila na dovolenkové správanie Slovákov sme sa pozreli v rámci nášho prieskumu, ktorý sme realizovali na prelome augusta a septembra.
Z jeho výsledkov vyplýva, že až 38 % mužov a 45 % žien zmenilo svoje postoje na možné vycestovanie na zahraničnú dovolenku oproti roku 2014, práve v súvislosti s témou utečeneckej krízy. Ak by sme sa pozreli na zmenu postojov podrobnejšie – na to, ako cestovanie skutočne počas leta vyzeralo, zistíme, že skoro polovica opytovaných respondentov ostala počas leta na Slovensku a radšej do zahraničia vôbec necestovala, prípadne odložila cestu na neskôr alebo, v ojedinelých prípadoch, cestovala iba vo veľmi obmedzenom režime. Z tých, čo sa na cesty vydali si jedna tretina vyberala destináciu s cieľom vyhnúť sa možným nepríjemnostiam spôsobeným utečeneckou situáciou. Dve tretiny tých, čo cestovali (resp. jedna tretina zo všetkých respondentov) svoje destinácie nijako nemenili.
Ako najbezpečnejšiu zahraničnú destináciu pre možnú dovolenku si opytovaní Slováci zvolili Chorvátsko, ktorému dôveruje skoro 17 % z nich. Ak však bola na výber aj možná domáca dovolenka, tak Slovensko s 22 % získalo prvenstvo v rámci všetkých možných destinácií. Na pomyselnom treťom mieste medzi všetkými a druhom medzi zahraničnými sa umiestnilo Bulharsko, ktoré za najbezpečnejšiu destináciu považuje 9 % opytovaných.